Velkou túru po stopách kocourka Mikeše již znáte. Na této stránce Vám z brožurky "Ladův kraj", vydané stejnojmenným volným sdružením obcí v roce 1999, nabízíme několik dalších tipů. Trasy vedou po turistických stezkách kopcovitým terénem a jsou určeny především pro pěší rodinnou turistiku, můžete je ale absolvovat také na kole, případně na běžkách. Pro dobrou orientaci doporučujeme zakoupit mapu Klubu českých turistů Praha východ v měřítku 1 : 50 000, kde je zakreslena síť pěších značených tras. Bližší informace Vám rádi poskytnou v Informačním centru v Říčanech.

Mapka výletů
Mapku si můžete zvětšit kliknutím na ni

Za Mikešem do Hrusic jinak - 7 km
Mirošovice zastávka ČD 0 km (žlutá) - Hubačov 1 km - Hrusice 2,5 km - rozc. Na Šmejkalce 4 km - (červená), Hrušov 6 km - Senohraby nádraží ČD 7 km
Doprava: vlakem (Trať Praha-hlavní nádraží - Benešov u Prahy)
Turistické zajímavosti:
 • Kostel sv. Václava - první zmínka před r. 1200, od 14.stol. farní kostel. Unikátní románský ústupkový portál z červeného pískovce, barokní oltář z 18.stol. V Hrusicích se drží každoroční tradiční svatováclavské poutě a hody.
 • Památník Josefa Lady - stálá expozice Ladových obrazů, kreseb a ilustrací, otevřeno denně kromě pondělí 9-12, 13-16, tel. 323 655 204.
 • Rodný dům J. Lady - dnes jen pamětní deska na rodiném domku manželů Kopeckých na místě, kde dříve stávala chaloupka známá z Ladových obrázků. Půvabné je, že jejich dvojčata se narodila v den narození Josefa Lady. Původní podoba domku na stálé výstavě modelů Antonína Jedličky
 • Výstava modelů v budově obecního úřadu, otevřeno v sobotu a v neděli 9-12,13-16 (tel. 323 655 326, obecní úřad Hrusice).
 • Hospoda u Sejků známá zejména z obrazu Hospodská rvačka. Dnes manželé Machovi provozují hospody U Sejků dvě - ta tradiční je (jste-li ke kostelu čelem) vlevo a slouží především jako výčep pro domácí, přes ulici v někdejší Horní hospodě se dobře vaří a dostatek místa na občerstvení tu najde i zájezdový autobus. Pravidejně se tu konají oblíbené řízené degustace vín za účasti vinařů či importérů. Obě jsou vymalovány ladovskými obrázky ztvárněnými jejich milovníkem a propagátorem Milošem Milostným.
 • Busta Josefa Lady - dílo akademického sochaře Zdeňka Šejnosta.

 •      Tento krásný výlet nabízí romantické výhledy do zvlněné středočeské krajiny, dobře známé z Ladových obrázků. V Hubačovském rybníce se můžete vykoupat. Trasa je dlouhá asi 7 km, lehká, vhodná pro rodiny s dětmi.

  Ondřejovská hvězdárna - 14 km
  Mnichovice zastávka ČD 0 km - (žlutá) Myšlín, Žižkův dub 3 km - Ondřejovská hvězdárna 7 km - Ondřejov 8 km - (modrá vpravo, pak zelená), Senohraby nádraží ČD (14 km) Doprava: vlakem (trať Praha-hlavní nádraží - Benešov u Prahy)
  Turistické zajímavosti:
 • Barokní kostel Narození Panny Marie postavený na základech románského kostelíka z l2.stol. Zajímavá kazatelna ve tvaru velryby z 18.stol. Na spodní části její rozevřené tlamy je vyobrazena podoba Jonáše.
 • 7 m vysoký morový Mariánský sloup z r. 1713.
 • Socha sv. Jana Nepomuckého z poloviny l7.století vytvořená z jedinečného materiálu-červeného pískovce.
 • Hvězdárna - v r. 1898 založil Josef Frič hvězdárnu Žalov na kopci Manda, dnes Astronomický ústav AV ČR. V nové hvězdárně je jeden z největších dalekohledů v Evropě. Prohlídky - víkendy, květen až září.
 • Kostel sv. Šimona a Judy- původně románská stavba v 17.stol. zbarokizována. Před vchodem kopie barokní sochy sv. Jana Nepomuckého, dvě lípy z doby Marie Terezie.
 • Vila Leonora - dům operní pěvkyně Eleonory Ehrenbergerové, první Mařenky z Prodané nevěsty. Na místním hřbitově je hrob této pěvkyně.

 •      Cesta začíná v Mnichovicích. V Myšlíně se připomíná starobylý dub, pod kterým údajně odpočíval Jan Žižka při vojenském tažení. Ondřejovskou hvězdárnu (15) na vrchu Manda si o víkendu prohlédnete s průvodcem. Můžete se rovněž projít po stylovém parku, kde rostou některé vzácné dřeviny a kde je pomník z r. 1843 postavený dobrovolníkům akademického pluku, který r. 1800 bojoval proti Napoleonovi. Od jara do podzimu je možné také noční pozorování oblohy po předchozí domluvě. Nezapomeňte si prohlédnout malebné městečko Ondřejov, které vzniklo ve 13. století a od konce minulého století je vyhledávaným letoviskem.

  Vodníkovo snění - 6,5 km nebo 16 km
  Senohraby nádraží ČD 0 km - (žlutá) Zlenice Hláska 2,5 km - (červená) podél Sázavy 4 km
  - pokud jdete s menšími dětmi, vraťte se po modré vlevo 2,5 km na vlak do Senohrab (délka trasy - 6,5 km)
  - pokud jste zdatnější chodci, můžete pokračovat po modré vpravo do Ondřejova a vrátit se po červené do Senohrab (délka trasy 16 km)
  Doprava: vlakem (trať Praha-hlavní nádraží - Benešov) nebo autem do Senohrab k nádraží
  Turistické zajímavosti:
 • Zřícenina hradu Zlenice, který byl založen kolem r. 1300 na soutoku Sázavy a Mnichovického potoka, častá inspirace Josefa Lady,
  v případě delší trasy pak i
 • Hvězdárna - v r. 1898 založil Josef Frič hvězdárnu Žalov na kopci Manda, dnes Astronomický ústav AV ČR. V nové hvězdárně je jeden z největších dalekohledů v Evropě. Prohlídky - víkendy, květen až září.
 • Kostel sv. Šimona a Judy- původně románská stavba v 17.stol. zbarokizována. Před vchodem kopie barokní sochy sv. Jana Nepomuckého, dvě lípy z doby Marie Terezie.
 • Vila Leonora - dům operní pěvkyně Eleonory Ehrenbergerové, první Mařenky z Prodané nevěsty. Na místním hřbitově je hrob této pěvkyně.
      Josef Lada namaloval mnoho vodníků. Pokud je v pozadí zřícenina hradu, pak vězte, že jde o Hlásku. Tato trasa je velmi romantická a nabízí možnosti koupání.

  Říčany - město přírody a historie - 11,5 km
  Říčany nádraží ČD 0 km - Říčany, náměstí - Informační centrum
  1 km - Říčany, hrad 1,5 km - po náměstí ~W, sevrátímezpět-Olivovou ulicí k železničnímu přejezdu 3 km - (modrá) Pod křížem 6 km - (zelená) Olivovna 7 km - Rokytka, můstek pod silnicí 7,5 km (naučná stezka) koupaliště Jureček 10 km- (zelená) Říčany ČD 11,5 km
  Doprava: vlakem (Praha, hl. nádraží - Benešov), autem (silnice Černoskostelecká, dálnice D1 ), autobusem (z Prahy ze stanice metra Želivského nebo Opatov)
  Turistické zajímavosti:
 • Zřícenina hradu královského typu z 13.stol. R. 1420 dobyt husity a již neobnoven.
 • Mariánský sloup z r. 1699.
 • Olivovna - založena r. 1890 manželi Olivovými jako vychovatelna pro zanedbané a opuštěné děti, dnes dětská léčebna respiračních chorob.
 • Říčany - Jažlovice - kostel sv. Václava, původně románská rotunda, zajímavé nástěnné malby z 15.stol.
       Souvislý pás lesa, rybníky, koupaliště, velmi čisté životní prostředí. To je charakteristické pro Říčany ležící těsně na hranici s Prahou. Trasa Vás provede tímto městem v přírodě a seznámí Vás s historií Říčan, která se připomíná až do roku 748, kdy byla svedena bitva o Říčanský dvůr. Uvidíte zříceninu hradu ze 13.století, který dobyl Jan Žižka. Nový rozkvět Říčan po úpadku po třicetileté válce je spojen s vybudováním c.k. dráhy Praha-Vídeň v roce 1869 a se jmény mnoha slavných např. dr. Thomayera, Augustina Sedláčka, Antonína Švehly, Oldřicha Nového, Vítězslava Nezvala. Podrobné informace o Říčanech a dalších obcích Ladova kraje Vám poskytne Informační centrum na náměstí.

  Voděradské bučiny - 15 km
  Struhařov, aut. zastávka 0 km - (žlutá) rozcestí na Zvánovickém potoce 1,5 km - (zelená-vpravo) rozcestí za mlecími kameny 3 km - vlevo po silnici a za Voděradským rybníkem vlevo na červenou 3,7 km - po červené dojdete na naučnou stezku, která potom pokračuje po modré 9,5 km - (žlutá-vlevo) rozcestí 12 km (silnice) Struhařov, aut. zastávka 15 km
  Doprava: autobusem (ze stanice metra Želivského) autem (parkoviště pod sv.Josefem na silnici Struhařov-Jevany)
  Turistické zajímavosti:
 • Voděradské bučiny - národní přirodní rezervace. Rozsáhlý lesní komplex skýtá příznivé prostředí mnoha druhům živočichů. Územím vede naučná stezka, jedna z prvních v Čechách.
       Voděradské bučiny jsou jedny z mála lesů kolem Prahy, které nebyly narušeny působením člověka. Dávají možnost uvidět, jaká byla před staletími skladba porostů ve středu Čech, jaké květiny tu rostly a jací tu sídlili ptáci. Naučná stezka Vás zavede do nejzajímavějších částí mohutného lesního komplexu.Trasa vede také kolem označeného archeologického naleziště a kolem kulatých kamenů, připomínající kameny mlýnské. Podle odborníků jde o kameny mlecí; které měly sloužit k drcení neželezných rud.

  Kamenice - Štiřín - 5 km
  Kamenice, Nová Hospoda 0 km - (zelená) Kostelec u Křížků 1,5 (modrá) Ringhofferova hrobka - 3 km - Kamenice 3,5 km -Struhařov 5km - rozc. U Všedobrovic
  7 km - (zelená) Štiřín 8,5 km - Kamenice, Nová Hospoda 9,5 km
  Doprava: z Prahy autobusem ze stanice metra Budějovická nebo Roztyly
  autem po staré benešovské silnici.
  Turistické zajímavosti:
 • Pozdně barokní zámek Kamenice na místě tvrze z 13.stol. byl v 18. a l9.stol. oblíbeným sídlem pražských biskupů. Od r. 1860 ve vlastnictví barona F. Ringhoffera, přestavěný na reprezentační sídlo ve stylu novoanglické gotiky.
 • Zámek Štiřín - barokní zámek s čestným dvorem a dvouramenným schodištěm, vázami a sochami z dílny M. Brauna. Upraven na hotel (jako 1. v ČR přijat do Asociace evropských zámeckých hotelů a restaurací), jeden z nejlépe udržovaných zámeckých areálů, golfové hřiště.
 • Hrobka rodiny Ringhofferů - architektonicky cenná památka na rodinu, která byla v 19.stol. významným vlastníkem nemovistostí v okolí. Baron Ringhoffer mj. založil pivovar ve Velkých Popovicích.
       Tato trasa je spojena se jménem rodiny Ringhofferů, kteří na Kamenicku hospodařili od roku 1820. Mj. v obci založili měděný hamr a s ním i průmyslovou tradici obce a dali novou tvář zámkům Kamenice a Štiřín. Působivá je Ringhofferova hrobka (10) se sochou Ukřižovaného od J. V. Myslbeka. Pokud si chcete kousek zajít, můžete se krásnou alejí (červená) dostat ke kamenickému zámku (8), který je nyní v soukromém vlastnictví. Překrásný anglický park zámku Štiřín (9) nabízí řadu možností sportovního a kulturního vyžití, golfové hřiště, firmám nadstandardní konferenční zázemí. Vykoupat se můžete ve struhařovském rybníce.


  Za Velkopopovickým kozlem - 13 km
  Velké Popovice - pivovar 0 km - (žlutá) Brtnice 1 km, rozc. Ve Stadlích 2,5 km - (zelená) Lojovice 4 km - (červená), Zaječice 6,5 km - Dolní Lomnice 8,5 km - Mnichovice ČD 13 km
  Doprava: vlakem (z Prahy, hl. nádraží do Strančic, pak autobusem 361 ), autobusem (z Prahy ze stanice metra Roztyly)
  Turistické zajímavosti:
 • Pivovar vyrábějící proslulé druhy piva. Je zde chován živý talisman-strakatý kozel. Pivovar založil baron Ringhoffer v r. 1874. Historická část areálu pivovaru vyhlášena kulturní památkou.
 • Kostel P. Marie Sněžné ze 14.stol., mnohokrát přestavován, barokní štít K. I. Dienzenhofera.
 • Přírodní park Velkopopovicko - jižně od Velkých Popovic, vyhlášen r.1993 pro ochranu čistého životního prostředí a jedinečného krajinného rázu.
       Trasa vede výjimečně krásnou kopcovitou krajinou přírodního parku Velkopopovicko. Zamek v Lojovicich, jehož nynější podoba je z poloviny 18. století, je v soukromých rukou a je zde nově zřízen zámecký hřebčín se starokladrubskými koňmi a veřejnou jízdárnou. Můžete si také objednat exkurzi ve Velkopopovickém pivovaru (tel. 323 683 425). Aktuálně (jaro 2010) je návštěvnické centrum otevřeno denně - říjen až březen 10 - 16 hodin, duben - září 10 - 18 hodin, za vstup zaplatíte 80 Kč (s průvodcem v cizích jazycích 100), zvýhodněné vstupné 50 Kč a rodinné 200 Kč.

  Pro labužníky - 11 km

  Říčany, ČD Okm - (modrá) Říčanský les, Pod křížem 4 km (zelená) Tehov 5 km - rozc. V Jedlici 6,5 km - (žlutá) Klokočná 8 km - Mnichovice ČD 11 km
  Doprava: vlakem (Praha, hl. nádraží Benešov u Prahy)
  Turistické zajímavosti:
 • Barokní kostel Narození Panny Marie postavený na základech románského kostelíka z l2.stol. Zajímavá kazatelna ve tvaru velryby z 18.stol. Na spodní části její rozevřené tlamy je vyobrazena podoba Jonáše.
 • 7 m vysoký morový Mariánský sloup z r. 1713.
 • Socha sv. Jana Nepomuckého z poloviny l7.století vytvořená z jedinečného materiálu-červeného pískovce.
  případně také
 • Zřícenina hradu královského typu z 13.stol. R. 1420 dobyt husity a již neobnoven.
 • Kostel sv. Petra a Pavla- původně gotický, postupně zbarokizován, u kostela barokní socha sv. Jana Nepomuckého, gotické fresky (r. 1400).
 • Mariánský sloup z r. 1699.
 • Olivovna - založena r. 1890 manželi Olivovými jako vychovatelna pro zanedbané a opuštěné děti, dnes dětská léčebna respiračních chorob.
 • Říčany - Jažlovice - kostel sv. Václava, původně románská rotunda, zajímavé nástěnné malby z 15.stol.
       Tuto trasu určitě znají běžkaři. Zavede nás do malebné obce Klokočná, kde si přijdou na své i největší labužníci. Majitel a šéfkuchař restaurace U koně pan Jaroslav Sapík a jeho paní vařili i pro papeže a britskou královnu. Dobré občerstvení Vám připraví také v restauraci Na Klokočné. V této obci je i galerie. Po dobrém jídle Vás čeká sjezd do Mnichovic, které byly dříve lyžařským rájem Pražanů. Pokud chcete tuto trasu absolvovat pěšky, doporučujeme projít Říčany viz. trasa č. 4. Pod křížem však pokračujte po zelené doprava do Tehova.


  Pro automobilisty a mototuristy


  jsou tipy na jiném místě. Chcete-li si do Ladova kraje udělat hezký výlet za volantem nebo řídítky a nepřijíét o spoustu zajímavých věcí, překlikněte si na www.alfaromeo.pragmatic.cz/laduvkraj.html, kde najdete fotoprůvodce Ladovým krajem prostřednictvím klasické Alfy Romeo Spider.


  Zdroj: Informační brožura "Ladův kraj", vydáno 1999 volným sdružením obcí Ladův kraj, Informační centrum Říčany, Masarykovo nám.83, tel. 323 618 142, fax 323 603 734.

  Vážení přátelé, pokud máte další poznatky, informace a zajímavosti, kterými bychom mohli naše stránky doplnit nebo snad něco opravit, prosím, sdělte nám to na e-mail sponzora a vydavatele těchto neoficielních stránek, Agentury PragMatic. Předem děkujeme!
  mail@pragmatic.cz